Історія створення Національного природного парку «Мале Полісся»

Заклики про необхідність створення природно-заповідних об’єктів в зоні Малого Полісся лунали від науковців ще у 70-х роках ХХ століття.

 • Доленосним для Хмельниччини стало знайомство, в середині 80-х років минулого століття, заступника голови Хмельницького обласного комітету по екології та раціональному природокористуванню С.А. Яреми із завідуючою Лабораторії Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України Т.Л. Андрієнко, яка відгукнулась на запрошення дослідити природні багатства центральної і північної частин області.
 • Після створення Міжвідомчої комплексної лабораторії наукових основ заповідної справи НАН України та Мінприроди України, очолюваної Т.Л. Андрієнко, у 1992 р. Мінприроди України запропонувало лабораторії госпдоговірну тему з підготовки проекту створення національного природного парку «Подільські Товтри». На прохання науковців Кам’янеччини виконавцями теми стали вони, а Лабораторія розпочала активні дослідження малополіської частини області (чотирьох адміністративних районів).
 • В подальшому дослідження Лабораторії були всебічно підтримані Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області (начальником держуправління В.А. Шмигованим, Г.А. Сагайдаком та начальником відділу заповідної справи Р.Г. Біликом).
 • На кінець 1990-х років науковцями та громадськістю були підготовлені відповідні наукові обґрунтування і створена мережа природно-заповідних територій, в тому числі регіональний ландшафтний парк «Мальованка» у Полонському та Шепетівському районах.
 • Дослідженню та заповіданню природних територій Малого Полісся в різні роки сприяли та брали безпосередню участь начальники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області В.А. Шмигований, Г.А. Сагайдак, перший заступник начальника Держуправління В.В. Андрєєв, відповідальні працівники Держуправління: Ф.І. Яковишин, Л.І. Побережна, Р.Г. Білик, В.В. Никифоров, І.Ю. Яткевич, начальники держінспекцій охорони природи в районах: О.О. Костюк, С.В. Молодоженя, А.М. Новак, М.В. Климчук, Л.В. Кметь, Л.П. Калитюк, начальник Хмельницького обласного управління лісового і мисливського господарство В.М. Лісовий, перший заступник начальника цього управління В.М. Хоптинець, директори Держлісгоспів В.В. Сапожнік, П.І. Курельчук, В.М. Сасюк, головний лісничий ДП «Ізяславське лісове господарство» А.П. Малеванчук, хмельницькі науковці Л.С. Юглічек, М.Д. Матвєєв, Л.Г. Любінська, Л.П. Казімірова.
 • Оскільки через відсутність додаткового державного фінансування з обласного бюджету установа регіонального ландшафтного парку «Мальованка» не була створена, було ініційовано організацію національного природного парку «Озеро Святе». Національний природний парк, що є категорією загальнодержавного значення, яка фінансується з державного бюджету, став би осередком природоохоронної, науково-дослідної, культурно-освітньої і рекреаційної діяльності всього Малого Полісся Хмельниччини.
 • Безпосередня робота зі створення національного природного парку розпочалась 1998 року, коли членами Хмельницької обласної громадської організації «Подільське екологічне товариство» та спеціалістами Держуправління екологічної безпеки в Хмельницькій області було підготовлено рішення сесії Ізяславської районної ради №6 від 14.02.1998 р. «Про підготовку проекту створення національного парку «Озеро Святе».
 • В 2001 році Подільським екологічним товариством за підтримки Держуправління екоресурсів у Хмельницькій області, науково-дослідних, освітньо-виховних установ і широкої громадськості було реалізовано проект «Озеро Святе» – національний природний парк», заходи якого спрямовувалися на створення ядра національної екологічної мережі України у Малому Поліссі – національного природного парку «Озеро Святе». Проект виконувався у рамках Програми «Екологічний шлях у майбутнє», яка адмініструвалася українською організацією ІСАР «Єднання» за фінансування Фонду Ч.С. Мотта (США).

Image title

Виступ В.М. Лісового на Всеукраїнській науково-практичній конференції
«Національні природні парки в екологічній мережі України» (27 листопада 2001 р.)

 • В рамках проекту були проведені попередні наукові дослідження, організовано та проведено 27 листопада 2001 р. Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Національні природні парки в екологічній мережі України», видано збірник наукових праць, а також підготовлено і видано буклет «Озеро Святе»: крок до створення національного природного парку (про проект створення в зоні Малого Полісся Хмельниччини національного природного парку «Озеро Святе».

Image title

Одна з перших робочих нарад у ДП «Славутський лісгосп»: І.Ю. Яткевич,
Р.Г. Білик, М.В. Климчук, П.І. Курельчук, Л.П. Казімірова (жовтень 2001 р.)

 • Ідея створення національного природного парку була підтримана Хмельницькою облдержадміністрацією. У 2002 році розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 397/2002-р від 6 грудня 2002 р. «Про утворення координаційної ради зі сприяння створенню національного природного парку «Озеро Святе» створено відповідну координаційну раду.
 • 21 квітня 2003 року заступником голови ОДА затверджено план заходів щодо створення національного природного парку «Озеро Святе».
 • За результатами досліджень Міжвідомчої комплексної лабораторії наукових основ заповідної справи НАН України та Мінприроди України (керівник – док. біол. наук, професор Андрієнко Т.Л.) було рекомендовано розширити територію проектованого національного природного парку «Озеро Святе» та створити національний природний парк «Мале Полісся».
 • Держуправлінням екоресурсів в Хмельницькій області були проведені додаткові консультації з Держслужбою заповідної справи Мінекоресурсів України, відповідними науковими установами, організаціями, громадськістю та виділено три варіанти відводу земель під національний природний парк.
 • І варіант – це вся 30-кілометрова зона ХАЕС в межах Хмельницької області, РЛП «Мальованка», коридор, який з’єднує РЛП «Мальованка» та землі в межах 30-кілометрової зони. Загальна площа складала 182242, 91 га., з них: лісові землі – 65587, 7 га., заповідний фонд – 14%.
 • ІІ варіант – це південна та центральна частини 30-кілометрової зони, де знаходиться найбільша кількість створених заповідних об’єктів, РЛП «Мальванка», коридор, який з’єднує РЛП «Мальованка» та землі в межах 30-кілометрової зони. Загальна площа – 127688,41 га., з них: лісові землі – 43203,8 га., природно-заповідний фонд – 10%.
 • ІІІ варіант – південна частина 30-кілометрової зони, РЛП «Мальванка». Загальна площа – 37827, 91 га., з низ: лісові землі – 9578,0 га., природно-заповідний фонд – 4,8%.


Image title                                                                                       Матеріали конференції


 • Протягом вересня 2006 року – травня 2007 року Подільським екологічним товариством спільно з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області реалізовано обласний екологічний проект «Ідентифікація та збереження ключових природних територій регіональної екомережі Хмельниччини», який проводився під патронатом Хмельницької обласної державної адміністрації в рамках Програми малих екологічних проектів за фінансової підтримки Британського Фонду «Довкілля для Європи» і сприяння Міністерства у справах охорони довкілля, харчових продуктів та сільського господарства Великобританії та Британської Ради.

Image title

                                               Буклет «Озеро Святе»: крок до створення національного природного парку»


 • В ході проекту були проведені наукові дослідження і розроблено наукове обґрунтування та робочу картосхему проектованого національного природного парку, які були опубліковані у вигляді наукового видання «Мале Полісся» – проектований національний парк України (Хмельницька область). Ця праця поширена серед бібліотек і навчальних закладів, державних органів та природоохоронної громадськості.
 • Спільно з Хмельницьким обласним управлінням освіти та науки проведено відбір з 16 претендентів та створено опорно-інформаційний центр проекту на базі ЗОШ І-ІІІ ст. №3 м. Славута (директор Кононюк В.Ф.). Опорно-інформаційному центру було вручено відповідну вірчу грамоту, передано попередньо підібрану і придбану літературу природничого змісту.
 • На базі інформаційно-опорного центру організовано і проведено робочий семінар зі сприяння створенню національного природного парку «Мале Полісся», на який були запрошені причетні та найбільш зацікавлені у створенні парку представники органів місцевої влади і місцевого самоврядування, освіти, громадські організації. Виконавцями проекту було поінформовано присутніх про доцільність створення національного природного парку, розкрито цінність природних територій, пропонованих для заповідання, показано потенційні можливості новоствореної установи природно-заповідного фонду для регіону.

Image title

                                                                Учасники робочого семінару в опорно-інформаційному
                                                                  центрі ЗОШ І-ІІІ ст.. №3 м. Славута (24 травня 2007 р.)


 • В рамках реалізації проекту організовано та проведено заходи з очистки від сміття природи та догляду за ключовими територіями екомережі шкільною та студентською молоддю. Для активізації діяльності за проектом було розроблено і прийнято спільний наказ про проведення обласної екологічної акції «Смарагдові перлини Хмельниччини», яким затверджено положення про акцію, склад оргкомітету і журі. В ході виконання проекту було упорядковано природно-заповідні території в межах проектованого національного природного парку, очищено від сміття береги річок та джерел. На 7-ми заповідних об’єктах було встановлено 4 нових та оновлено 16 уже встановлених інформаційно-межових знаків.
 • Підготовлено та надіслано звернення, наукові обґрунтування і книги до Мінприроди України про доцільність створення національного природного парку «Мале Полісся» в Хмельницькій області.
 • Результати проекту носили характер передпроектної заяви про наміри громадськості створити національний природний парк. Ця юридично оформлена заява надана на розгляд Мінприроди України для включення в плани роботи і передбачення достатнього фінансування. Завдяки проекту стало зрозуміло, що процес створення національного природного парку «Мале Полісся» є незворотнім.

Image title

                                 Під час дослідження Т.Л. Андрієнко, Р.Г. Білик, А.П. Малеванчук, О.Я. Прядко (1 жовтня 2008 р.)

 • З метою забезпечення підтримки екологічної рівноваги, збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об’єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність, прискорення формування національної екологічної мережі Президентом Україні підписано Указ «Про розширення мережі та територій національних природних парків та інших природно-заповідних об’єктів» від 1.12.2008 р. № 1129/2008, де підтримано ініціативу Хмельницької обласної державної адміністрації щодо створення на території Хмельниччини двох національних природних парків «Мале Полісся» та «Верхнє Побужжя».
 • На виконання Указі Президента «Про додаткові заходи щодо розвитку природно-заповідної справи в Україні» від 14.08.2009 р. № 611/2009 та з метою розширення мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду, в області 27.08.2009 р. і 3.09. 10 р. відбулися засідання Координаційної ради зі сприяння формуванню регіональної екологічної мережі, розвитку заповідної справи та збереження біорізноманіття. Було затверджено Перелік додаткових заходів, спрямованих на активізацію робіт з подальшого розвитку заповідної справи в Хмельницікій області.
 • З метою активізації громадської думки та підтримки ідеї створення національного природного парку 26 листопада 2010 року в м. Ізяславі, в рамках проекту «Мале Полісся» – охорона та збереження біорізноманіття унікального природоохоронного комплексу, розташованого у Хмельницькій області», який здійснювався Подільським екологічним товариством, спільно з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області, під патронатом Хмельницької обласної державної адміністрації та за підтримки Офісу радника з питань сільського господарства, природи та якості харчових продуктів Посольства Королівства Нідерландів в Україні відбулися громадські слухання з питань необхідності створення на території Ізяславського та Славутського районів національного природного парку «Мале Полісся».
 • На слуханнях, експертами-науковцями Хмельницького національного університету та Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка було показано природну цінність і важливість збереження унікального регіону Малого Полісся. Основною метою громадських слухань було роз’яснення громадянам, органам влади, підприємцям, засобам масової інформації та іншим зацікавленим сторонам важливість збереження природної спадщини на півночі Хмельниччини, а також формування позитивної думки і схвалення проекту створення національного природного парку «Мале Полісся». Учасниками громадських слухань одностайно підтримано ініціативу та визнано за необхідне створити національний природний парк «Мале Полісся».

Image title

                                                  Під час громадських слухань у м. Ізяслав (26 листопада 2010 р.)


 • За результатами громадських слухань для координації і відповідальності за впровадження заходів у процесі створення національного природного парку та охорони природного багатства регіону було підписано «Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю». Меморандум підписали голова Ізяславської районної державної адміністрації Ю.В. Лінник, голова Славутської районної державної адміністрації О.А. Несен, начальник Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області Г.А. Сагайдак, начальник Хмельницького обласного управління лісомисливського господарства В.М. Лісовий, директор ДП «Ізяславське лісове господарство» П.І. Курельчук, директор ДП «Славутське лісове господарство» В.В. Сапожнік, ректор Хмельницького національного університету М.Є. Скиба, голова Хмельницької обласної організації Українського товариства охорони природи Ю.О. Резніков, голова Подільського екологічного товариства В.В. Дацьков.

Image title

                                        Засідання Координаційної ради зі сприяння формуванню регіональної екологічної
                                        мережі, розвитку заповідної справи та збереження біорізноманіття за головування
                                                               заступника голови ОДА Л.А. Гураля (3 вересня 2010 р.)


 • 17 червня 2011 р. в м. Славута Хмельницької області Подільським екологічним товариством організовано та, спільно з іншими зацікавленими організаціями, проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Мале Полісся» – перспективи раціонального використання та збереження», на якій підведено підсумок виконання планових робіт з підготовки матеріалів до проекту створення НПП. Конференцією відзначено комплекс проведених робіт з підготовки матеріалів до проекту створення національного природного парку, зокрема:
 • отримано погодження щодо створення національного парку на лісових землях Міноборони України;
 • визначено перелік водних об’єктів загальнодержавного значення, які увійдуть до проектованого НПП «Мале Полісся» та надано погодження щодо включення їх до складу парку;
 • підготовлено картосхему проектованого національного природного парку і погоджено її з усіма землекористувачами та територіальними органами головного управління Держкомзему в Хмельницькій області;
 • отримано погодження на вилучення земель існуючих заповідних об’єктів (землі держлісфонду) під проектований національний природний парк;
 • підготовлено та прийнято розпорядження Голови Хмельницької ОДА щодо погодження створення національного природного парку на землях держлісфонду та вилучення земель держлісфонду під проектований національний природний парк;
 • підготовлено та прийнято розпорядження Голови Хмельницької ОДА щодо погодження створення на території області національного природного парку.
 • Весь пакет матеріалів проекту створення парку (20 додатків на 78 аркушах) направлений для підготовки проекту Указу Президента України до Мінприроди України.

Image title

 • У підсумку 2 серпня 2013 року видано Указ Президента України «Про створення національного природного парку «Мале Полісся», відповідно до якого до території національного природного парку «Мале Полісся» погоджено в установленому порядку включення 8762,7 гектара земель державної власності, а саме: 2764 гектарів земель, що перебувають у постійному користуванні державного підприємства «Ізяславське лісове господарство», вилучаються у землекористувача та надаються національному природному парку у постійне користування, а також 5998,7 гектара земель державної власності, що включаються до території національного природного парку «Мале Полісся» без вилучення. Зокрема, до складу парку погоджено включення без вилучення у землекористувачів 2491,7 гектара земель державного підприємства «Ізяславське лісове господарство» та 2507 гектарів земель державного підприємства «Славутське лісове господарство».