До уваги жителям та гостей району 

Image title

Шановні жителі краю наближається черговий сезон відпочинку на природі. Все більше відпочиваючих  з’являється поблизу річок, в парках та лісових масивах.

Одне з найвідоміших місць відпочинку в нашому регіоні є «Озеро Святе». Це  озеро природного походження, що знаходиться неподалік міста Ізяслава на території ДП «Ізяславське лісове господарство» та входить до складу Національного природного парку «Мале Полісся». Озеро має велику популярність серед місцевого населення  як місце для відпочинку та проведення часу на природі.

На сьогодні, озеро переживає не найкращі часи свого існування. Сильно знизився рівень води, змінилась її якість, довкола озера з’явилась велика маса сухих дерев які зараз несуть небезпеку оточуючим. Всьому цьому є  ряд  причинно-наслідкових зв’язків:  озеро живиться поверхневими водами, яких зараз не достатньо для його наповнення. В останні роки в зв’язку із зміною клімату на нашій території випадає менше опадів, рівень грунтових вод сильно знижується (міліють ставки, річки, озера, висихають джерела та криниці ).         Зниження рівня грунтових вод призвело до виснаження рослиного покриву (коріння рослин та дерев майже не дістає водного горизонту) як наслідок відбувається ослаблення своєрідного імунітету. Далі вже починають свою роботу давно існуючий комплекс стовбурних шкідників і результатом їх діяльності є велика маса сухого пошкодженого лісу.

Квітування Цибулі ведмежої у НПП «Мале Полісся» 

Image title

Зараз на території НПП «Мале Полісся» спостерігається масове цвітіння рослини із Червоної книги України - Цибулі ведмежої (Allium ursinum), відомої також під народною назвою - Черемша.

Цибуля ведмежа – лісова рослина, не надто світлолюбна, під час цвітіння утворює суцільний килим з безлічі білих суцвіть. це багаторічна трав’яниста рослина, листя якої на вигляд нагадують конвалію, молоді пагони, листки, мають запах часнику. Цвіте в квітні-травні. Насіння достигає в травні-червні, після чого цибуля зразу відмирає.

В Україні ведмежа цибуля зростає переважно в листяних і мішаних лісах. Збирачів рідкісної рослини не зупиняє ні те, що вона занесена до Червоної книги, ні передбачені законом штрафи й санкції. До слова, карається не лише самовільне збирання черемші в природі (62 гривні за рослину), а й придбання незаконно зібраної рослини (штраф від 510 до 1700 гривень).

Міжнародний день біорізноманіття! 

Image title

Біологічне різноманіття є основою життя. Його збереження є необхідним для існування людини. На жаль, інтенсивність використання компонентів біорізноманіття призводить до виснаження та вичерпання природних ресурсів: зникають та перебувають під загрозою зникнення численні види та екосистеми, постійно зростає загроза генному фонду та ін.

У 1992 році в Ріо-де-Жанейро була підписана Конвенція про біологічне різноманіття. Під поняттям «біорізноманіття» розуміють сукупність усіх видів живих організмів (від бактерій до ссавців), невід’ємною частиною яких є людина. Основною метою Конвенції є збереження біологічного різноманіття на генетичному, видовому, екосистемному рівнях.

Кожного року День біорізноманіття має свою тему, що обирається секретаріатом Конвенції.

Цьогорічною темою є  гасло «Наші рішення - в природі».

У реаліях,  коли людство вимушене переглянути своє ставлення до навколишнього природного середовища, одне є зрозумілим: незважаючи на всі наші технологічні досягнення, ми повністю залежні від здорових і різноманітних екосистем для забезпечення себе водою, продуктами харчування, медикаментами, одягом, паливом, енергією та, зрештою, притулком.

Гасло «Наші рішення - в природі» підкреслює надію, солідарність та важливість спільної роботи на всіх рівнях для побудови майбутнього життя у гармонії з природою.

Відзначення Міжнародного дня біологічного різноманіття – чудова нагода ще раз згадати про необхідність збереження біорізноманіття та усвідомити відповідальність за збереження цієї дорогоцінної спадщини для нинішніх та прийдешніх поколінь.

ДОСЛІДЖЕННЯ  ЦИБУЛІ ВЕДМЕЖОЇ ALLIUM URSINUM L. 

Image title

Спостереження за станом популяцій рідкісних видів рослин сьогодні є вкрай необхідним, оскільки вони зазнають значного антропогенного впливу (зривання, часто з цибулинами, витоптування, надмірне використання як цінної харчової та лікарської сировини).  Тому, з метою дослідження природного розвитку ценопопуляцій червонокнижної цибулі ведмежої Аllium ursinum L., в локалітетах НПП «Мале Полісся»  працівниками було закладено декілька пробних площ.

До виконання робіт долучилась вчитель біології Ізяславського НВК №2 Ірина Рум’янцева та її учениця Вікторія Мороз, а також завідувачка районним методичним кабінетом Олена Рум’янцева.

При вивченні вікової структури популяцій закладались дослідні ділянки на площі 1 м2, на яких проводився підрахунок чисельності особин наявних онтогенетичних груп. Було визначено сучасний стан, особливості росту та розвитку та основні тенденції змін ценопопуляції досліджуваного виду.

Отриманні в результаті досліджень, дані обробленні камеральними методами та  в подальшому будуть використані для написання науково-дослідної роботи в МАН.

Про наболіле… 

Image title

Ліс – цілий світ, наповнений життям, це як і вода багатство планети. Його раціональне і розумне використання дарує людям спокій та затишок, а безвідповідальне ставлення призводить до значних проблем, які в майбутньому можуть торкнутися усіх нас.

Про те, що в лісі не можна залишати сміття, недопалки і вогнища знають усі. Але, на жаль, не всі дотримуються цих елементарних правил й нерідко лісові масиви нагадують стихійні сміттєзвалища. Навіщо вивозити непотріб на спеціальне звалище і платити за це гроші, якщо можна просто викинути його в ліс абсолютно задарма? Напевно, цим керуються люди, які своїми діями створюють у природі смітники.

Ось, до прикладу, звернімо увагу на береги всім відомого озера Святе. Довкола озера знову купи сміття, залишки від вогнищ, биті скляні пляшки….. При цьому шокуючим є той факт, що тут сміття не лише те, яке рекреанти залишили після відпочинку, а й те, яке з дому привезли.! А що стосується вогнища, його обов’язково розводити постійно на новому місці!? Що, на вже існуючому не горить!? А дерева…. Тут бракує слів, адже безліч дерев, живих дерев, понівечені: як не сліди від сокири, так вбиті цвяхи, вкручені саморізи і звичайно висять умивальники для рук з пластикових пляшок.