Краса і багатство національного парку 

05.09.2016 першоджерелоImage title

Національний природний парк «Мале Полісся» - один з наймолодших у державі. Він розпочав діяльність в лютому 2014 року. Це - природоохоронна, рекреаційна, культурно-освітня, науково-дослідна установа, яка є складовою частиною природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання.

Парк розташований на території Ізяславського та Славутського районів Хмельницької області. Його загальна площа - 8762,7 гектара. Парк перебуває у підпорядкуванні Державного агентства лісових ресурсів України, оперативне управління здійснює Хмельницьке обласне управління лісового та мисливського господарства. Науковий куратор - Національний лісотехнічний університет України (м. Львів).

Працівники «Малого Полісся» охороняють територію з усіма цінними природними комплексами та об’єктами; дбають про збереження генофонду рідкісних і типових рослин та тварин. А також ведуть наукові дослідження, екологічну освітньо-виховну діяльність; створюють умови для організованого відпочинку, екскурсій та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах.

Мале Полісся – своєрідний природно-географічний регіон України. Його природний потенціал створює всі умови для наукових досліджень, екологічного виховання та відпочинку на природі. Цікавими та своєрідними родзинками заповідних територій НПП «Мале Полісся» є комплексна пам’ятка природи загальнодержавного значення «Озеро Святе», де колектив парку облаштував зону відпочинку та гідрологічний заказник місцевого значення «Голубе озеро».

На території парку зростає 17 видів рослин, занесених до Червоної книги України ( два з них виявленні цього року), 36 видів, що охороняються у Хмельницькій області (регіонально рідкісні). У «Малому Поліссі» зустрічаються 15 видів тварин з Європейського Червоного списку, 123 види з Додатку ІІ Бернської конвенції, 53 види, які занесені до Червоної книги України, 84 види, включені до Переліку видів тварин, які охороняються на Хмельниччині.

У веденні натурних обстежень лісових масивів, дослідженні рослинного й тваринного світу працівникам парку допомагають науковці Кременецького ботанічного саду, НПП «Дермансько-Острозький», Хмельницького національного університету, природничого факультету Кам»янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, НПП «Подільські Товтри», Хмельницької педагогічно-гуманітарної академії.

Співробітники НПП «Мале Полісся» також переймають досвід у колег з установ природо-заповідного фонду України, беручи участь у круглих столах, науково-практичних семінарах і конференціях, де презентують парк і його діяльність та представляють наукові доповіді. Цього року співробітники НПП «Мале Полісся» підготували перший том Літопису природи за 2014-2015 роки, де узагальнено результати наукових досліджень і спостережень на території парку та результати діяльності установи за відповідний період.

Еколого-освітня діяльність НПП «Мале Полісся» спрямована на учнівську молодь навчальних закладів міста Ізяслава та району, міста Славути та району і, безпосередньо, на членів Радошівського учнівського шкільного лісництва, яке створене з ініціативи адміністрації парку та РадошівськоїЗОШ І-ІІІ ст. у листопаді 2014 року. Працівники НПП спільно із членами лісництва на території школи оформили кабінет лісництва, створили альпійську гірку, заклали дендропарк та розсадник. Протягом 2016 року кращі юні лісівники брали участь у обласному та всеукраїнському зльотах учнівських шкільних лісництв (м. Черкаси), чотириденному молодіжному етнофестивалі «Новомалинська Любава» (с. Новомалин Острозького району Рівненської області).

Найближчим часом колективу парку планує створити й облаштувати екологічні стежки й туристичні маршрути, провести низку еколого-освітніх заходів у школах регіону та налагодити тісну співпрацю з місцевими громадами.

Прес-служба Хмельницького ОУЛМГ