Image title

 Національний природний парк «Мале Полісся» – природоохоронна, рекреаційна, культурно-освітня, науково-дослідна установа, яка входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлений особливий режим охорони, відтворення та використання. Загальна площа НПП «Мале Полісся» складає 8762,7 га, розташований він на територіях Ізяславського (5255,7 га) та Славутського (3507,0 га) районів, у тому числі 2764,0 га, що надаються в постійне користування та 5998,7 га, що включаються до його складу без вилучення у лісокористувачів.

НПП «Мале Полісся» перебуває у підпорядкуванні Державного агентства лісових ресурсів України. Оперативне управління парком здійснює Хмель-ницьке обласне управління лісового та мисливського господарства. Науковим куратором є Національний лісотехнічний університет України.

Для вирішення наукових і науково-технічних питань у діяльності парку створена науково-технічна рада. Лісокористувачами на цих територіях є ДП «Ізяславське лісове господарство» та ДП «Славутське лісове господарство».

Основною формою узагальнення результатів наукових досліджень і спостережень на території національних природних парків і природних заповідників України є «Літопис природи», який ведеться постійно, відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», результати досліджень щорічно оформлюються у вигляді окремих томів. Співробітниками парку уже підготовлено та видано три томи «Літопису природи» НПП «Мале Полісся» за 2014-2015, 2016, 2017 роки. У цих виданнях зібрані основні результати роботи колективу парку з наукової, еколого-освітньої діяльності та результати досліджень за спеціальними темами у минулих роках. Розпочата робота над черговим, четвертим, томом.

За період діяльності НПП «Мале Полісся» його працівниками здійснюється моніторинг та дослідження рослинного й тваринного світу, з метою інвентаризації флори і фауни; були знайдені нові види рослин та тварин, що потребують охорони, нові місця їх поширення. Усі місця поширення рідкісних видів флори та фауни фіксуються точками GPS та наносяться на карту парку. Так, за останні два роки працівниками НПП «Мале Полісся» спільно з іншими науковцями на території парку знайдено ряд нових видів флори, грибів, які занесені до Червоної книги України. Загалом, у списках видів НПП «Мале Полісся» наведено 23 види рослин, 56 видів тварин та 2 види грибів ЧКУ; 6 видів рослин Додатку ІІ СІТЕС; 128 видів тварин із додатків Бернської конвенції; 15 видів тварин із Європейського червоного списку; 41 вид рослин та 54 види тварин, які є рідкісними на території Хмельниччини і які потребують охорони на національному, міжнародному та регіональному рівнях.

Упродовж 2016-2018 років працівниками НПП «Мале Полісся» закладено 30 постійних ботанічних та лісівничих пробних площ. Пробні площі закладаються з метою дослідження природного розвитку екосистем та спостереження за змінами, що відбуваються у навколишньому середовищі, екосистемах, популяціях звичайних та рідкісних видів флори. Для закладених пробних площ були оформлені паспорти, зроблені геоботанічні описи, здійснені роботи із фіксації їх на місцевості.

Співробітниками НПП «Мале Полісся», спільно зі спеціалістами еколого- хімічної лабораторії відділу охорони навколишнього середовища Хмельницької АЕС та науковцями Інституту гідробіології НАН України, регулярно відбираються проби води з озера Святого, річки Гнилий Ріг для дослідження фітопланктону, хімічного складу, якості та прозорості води.

Цьогоріч колектив Національного природного парку «Мале Полісся» успішно провів свою першу Всеукраїнську науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Досвід та перспективи розвитку об'єктів природно-заповідного фонду Хмельниччини», яка була присвячена 5-й річниці Національного природного парку «Мале Полісся» (23-25 травня, м. Славута). Загалом, для участі у Конференції зареєструвалося 112 очних та заочних учасників, що представляли 3 науково-дослідні установи та організації України, 14 вищих навчальних заклади України, 3 загальноосвітні навчальні заклади України, 15 установ природно-заповідного фонду України та Адміністрацію Люблінських ландшафтних парків (Польща), а також 2 природоохоронні громадські організації. За підсумками роботи Конференції було опубліковано збірник наукових праць.

НПП «Мале Полісся» продовжує координувати діяльність Радошівського учнівського лісництва, створеного Парком 2014 року на базі Радошівської ЗОШ І-ІІІ ст. та учнівського лісництва «Юні лісівники», створеного 2017 року на базі Ізяславського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2, ліцей» ім. О.Кушнірука. В учнівських лісництвах працівниками НПП періодично  проводяться лекційні, практичні та виховні заняття.

Щороку колектив НПП «Мале Полісся» проводить низку заходів, акцій і конкурсів. Зокрема, це щорічна акція «Майбутнє лісу у твоїх руках», акція «Допоможемо птахам перезимувати», «Збережи ялинку», «Посади дерево миру», конкурси «Первоцвіти під охороною», «Природа Малого Полісся очима дітей» та інші. За підсумками проведених конкурсів їх переможці та учасники нагороджуються грамотами та подарунками.

У дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах регіону, з метою виховання у жителів і підростаючого покоління екологічної свідомості та пропаганди природоохоронної діяльності, співробітники НПП «Мале Полісся» проводять уроки, бесіди, виховні заходи на природоохоронну, біологічну, лісівничу тематику. У теплу пору року для учнівської молоді регіону організовуються численні пізнавальні екскурсії на екологічній стежці «Перлина Славутчини». Загалом, за період діяльності НПП до природоохоронних та еколого- освітніх заходів було залучено більше ніж 4500 осіб.

На базі НПП «Мале Полісся» студенти вищих навчальних закладів України мають можливість проходити різні види навчальних практик та працювати над науково-дослідними роботами. У свою чергу, співробітники НПП «Мале Полісся» переймають досвід у колег з інших природозахисних установ України, беруть участь у «круглих столах», науково-практичних семінарах і конференціях, де презентують парк і його діяльність, представляють наукові доповіді.

Для підвищення туристичної привабливості та розвитку рекреації у регіоні співробітники НПП «Мале Полісся», за сприяння ДП «Шепетівський лісгосп», ДП «Ізяславський лісгосп», ДП «Славутський лісгосп», продовжують облаштовувати зони відпочинку. Задля комфорту відпочиваючих встановлюють альтанки, столи і лави, роздягальні, смітники. Але, на жаль, колектив парку постійно стикається із проблемами, які створюють відпочивальники – засміченням природних територій побутовими відходами; розбитими інформаційно-межовими знаками та інформаційними стендами; поламаними альтанками, лавами, роздягальнями, смітниками. Особливо це актуально для територій навколо озера Святе та Голубих озер. Тому адміністрація НПП «Мале Полісся» вкотре закликає усіх, хто відпочиває та відвідує території парку, бережно ставитися до природи і чужої праці.

Для подальшої своєї ефективної та перспективної діяльності  НПП «Мале Полісся» сьогодні вирішує ряд першочергових завдань: одержання дозволу від Кабінету Міністрів України на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 2764,0192 гектари земель державної власності, які вилучаються у ДП «Ізяславське лісове господарство», з подальшим наданням їх у постійне користування для збереження та використання земель НПП «Мале Полісся»; розроблення Проекту організації території Національного природного парку «Мале Полісся», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об’єктів»; проведення повної інвентаризації різноманіття видів флори і фауни та їх ареалів поширення, рослинних угруповань в межах території НПП «Мале Полісся»; проведення інвентаризації та розробка природоохоронних заходів, щодо збереження рідкісних видів флори та фауни, що занесені до Червоної книги України, регіональних червоних списків, додатків міжнародних конвенцій, Європейського червоного списку видів тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі; проведення навчальних занять та еколого-освітніх заходів у навчальних закладах регіону й поглиблення співпраці з ними; розроблення та прокладання нових екологічних стежок і туристичних маршрутів й проведення екскурсій по території Парку; налагодження співпраці з місцевими громадами регіону та інші.

Прес-служба НПП «Мале Полісся»