Всесвітній день охорони навколишнього середовища 

Image title

Щорічно 5 червня відзначається Всесвітній день охорони навколишнього середовища. 

Всесвітній день охорони навколишнього середовища був заснований Генеральною асамблеєю ООН в 1972 році й з тих пір відзначається всім світовим співтовариством щорічно. Приводом до проведення цієї всесвітньої акції послужило звернення, що надійшло 11 травня 1971 року генеральному секретареві ООН. Звернення підписали 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, що загрожує йому у зв’язку із забрудненням навколишнього середовища.


З метою збереження цінних природних комплексів та історико-культурних об’єктів східної частини Малого Полісся, що мають важливе природоохоронне, наукове, освітнє, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення, згідно з Указом Президента України від 2 серпня 2013 року №420/2013 створено Національний природний парк «Мале Полісся».

Національний природний парк «Мале Полісся» – природоохоронна, рекреаційна, культурно-освітня, науково-дослідна установа, яка входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлений особливий режим охорони, відтворення та використання.

В період становлення НПП «Мале Полісся» ведеться робота по виготовленню проектно-кошторисної документації, встановленню меж території Парку, натурне обстеження лісових масивів, дослідження квартальної сітки.

У листопаді минулого року Національним природним парком «Мале Полісся» було створено на базі Радошівського навчально-виховного комплексу «ЗОШ І-ІІІ ступенів, ліцею» Радошівське шкільне лісництво. Працівниками НПП обладнано кабінет шкільного лісництва. У лісництві періодично проводяться лекційні, ознайомчі, освітньо-виховні заняття на біологічну та природоохоронну тематику.

В цьому році Національний природний парк «Мале Полісся» взяв активну участь в 10-й ювілейній акції «Майбутнє лісу у твоїхImage title руках». В рамках акції були проведені конкурси на кращий твір та на кращий малюнок за темою «Людина і ліс», переможці відзначені грамотами та подарунками;

працівники НПП «Мале Полісся» спільно з членами Радошівського шкільного лісництва, педагогічним колективом та учнями Радошівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів, ліцей» було проведено озеленення території, закладено дендрологічний парк та облаштовано альпійську гірку на території даного навчального закладу; також працівники Парку спільно з працівниками Михельського лісництва ДП «Ізяславське лісове господарство», членами Радошівського шкільного лісництва взяли участь у посадці лісу на території Михельського лісництва Ізяславського держлісгоспу.

Image title

1 квітня цього року з нагоди Міжнародного дня птахів Національний парк також долучився до заходів охорони, збереження та відтворення птахів. Одним із перших кроків в даному напрямку стало розвішування шпаківень працівниками Парку спільно з членами Радошівського шкільного лісництва на території НПП «Мале Полісся» у Михельському лісництві (квартал 3, виділ 6) ДП «Ізяславське лісове господарство».

Головним лісничим НПП «Мале Полісся» Більовським О.А. проведені бесіди з вихованцями загальноосвітніх навчальних закладів м. Ізяслав на тему: «Рекомендації з правил пожежної безпеки в лісі». Провідним інженером з екоосвіти Белінською М.М. також проведені ознайомчі заняття про Національний природний парк «Мале Полісся» в навчальних закладах м. Ізяслав та району за сприяння завідуючої Ізяславським РМК Румянцевої О.В.

До дослідження природи Парку долучаються науковці, зокрема, 19-23 березня 2015 р. НПП відвідали: декан природничого факультету Кам´янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка к.б.н., професор Матвєєв М.Д, заступник декана з наукової роботи к.б.н., доцент Тарасенко М.О. та вчитель Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст. Здійснено обстеження центральної частини НПП «Мале Полісся» (квартали в районі «Святого озера») та РЛП «Мальованка» (квартали в районі озер «Ревні», «Лісова пісня», «Русалчині поляни») на предмет ранньовесняної гніздової орнітофауни.

У травні в рамках угоди про співробітництво НПП «Мале Полісся» відвідали колеги з НПП «Дермансько-Острозький» – начальник відділу наукової, еколого-освітньої роботи та рекреаційного благоустрою – Оксана Головко, головний спеціаліст Департаменту заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів України – Анастасія Драпалюк, кореспондент Всеукраїнської екологічної ліги – Олена Мазуренко, керівник туристичного гуртка Острозької ЗОШ №1 Андрій Гулько та його вихованці. Під час зустрічі учасниками здійснено обстеження ранньовесняної флори центральної частини НПП «Мале Полісся» – в районі комплексної пам’ятки природи «Озеро Святе», гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Михельський» («Клюквенне поле»), гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Теребіжі».

Разом із дослідженням природи Парку працівники установи переймають досвід в інших, більш досвідчених природоохоронних організацій, зокрема 18-20 травня працівники НПП «Мале Полісся»: старший науковий співробітник – Мнюх О.В., провідний інженер з екологічної освіти – Белінська М.М. взяли участь у науково-практичному семінарі для працівників установ природно-заповідного фонду за темою: «Збереження та відтворення природних екосистем в природних заповідниках та заповідних зонах установ природно-заповідного фонду». Співробітники Парку ознайомили учасників семінару із Національним природним парком «Мале Полісся», також була підготовлена доповідь за темою: Аналіз впливу антропогенних факторів на екосистеми НПП «Мале Полісся».

Працівниками Національного парку спільно з працівниками ДП «Славутське лісове господарство» були встановлені інформаційно-межові знаки на території Славутського держлісгоспу, що увійшла до складу Парку без вилучення, а також продовжено благоустрій території комплексної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Озеро Святе», встановлено альтанки, роздягальні, ящики для скла.