Дослідження вікових дубів. 

Image title

У народному світогляді українців дуб завжди поставав живою істотою, уособлюючи могутню силу, що здатна встояти супроти будь-яких випробувань, проявом переможної потуги духу народного. Первісна релігія предків, особливо язичників ґрунтується на шанобливому та побожному ставленні до рослинного світу, зокрема і дуба.

Крім того, здавна відомі цілющі властивості дуба: фітонциди дуба знищують бактерії вже через 15 хвилин; препарати на його основі мають протизапальні та протимікробні властивості; встановлена їх протиотрутна здатність.

Вікові дерева мають велику наукову цінність, оскільки є унікальними об’єктами для визначення довговічності деревних порід, зміни структури деревини від віку, для отримання елітного насіння. Також вони мають величезний естетичний і духовний потенціал та високу художню цінність. Збереження вікових дерев має не тільки екологічне, а й важливе культурно-історичне значення.

Окремі екземпляри таких патріархів пов’язані з певними історичними подіями та видатними людьми. Тому вікові дерева доцільно вважати національним надбанням, що потребує особливої турботи, догляду та збереження.

Так, працівниками НПП «Мале Полісся» розпочато польові дослідження, мета яких передбачає з’ясування за дендрометричними (висоти дерева, діаметру стовбура) і санітарними характеристиками та показниками декоративності сучасний стан потенційно вікових екземплярів дубу звичайного (Quercus robur L.) на території Парку.

Під час досліджень проведено маркування вікових дерев дуба звичайного (Quercus robur), за класичними методиками вимірювали їх дендрометричні ознаки (висота рослин, окружність (діаметр) стовбура на відстані 1,3 м від землі), окомірно встановлювали показники їх санітарного стану та естетичності.

За допомогою програмного забезпечення NextGIS Mobile встановлено географічні координати кожного екземпляру вікового дерева. В подальшому виявлені вікові дерева дуба звичайного буде позначено на картах парку, з урахуванням номеру кварталу та виділу що дасть можливість у майбутньому легко знайти ці дерева.